Rozpoznajte zdroj bolesti – 5 príčin bolesti brucha
Bolesti brucha môžu byť náznakom mnohých rôznych problémov

Rozpoznajte zdroj bolesti – 5 príčin bolesti brucha

16.03.2016 09:52

Hodnotenie: 3.0/5 na základe 2 hodnotení

Bolesť brucha môže signalizovať obyčajnú otravu alebo prejedenie, ale môže byť taktiež príznakom vážneho ochorenia. V závislosti od druhu bolesti je možné uviesť jeho príčinu – prečítajte si, čo Vás trápi a ako si môžete pomôcť.

Bolesť brucha je najhoršia, ak ju sprevádzajú dodatočné objavy také ako vracanie alebo horúčka. Ak je bolesť až taká ostrá, že nie ste schopný normálne fungovať, treba vyhľadať lekársku pomoc.

Príznaky: kŕče v bruchu, nevoľnosť, zvýšená teplota, všeobecné oslabenie organizmu, hnačka

DIAGNÓZA: Žalúdočná chrípka, otrava Kŕče v bruchu spojené s nevoľnosťou a častými návštevami v toalete môžu byť signálom otravy z jedla alebo prítomnosťou vírusu žalúdočnej chrípky. V takejto situácii sa snažte predovšetkým doplňovať vodu v organizme – pite veľa vody bez bubliniek. Aby ste dodatočne nepodráždili žalúdok, jedzte iba ľahko stráviteľné produkty – rôsol, ryžu, sucháre. Snažte sa veľa oddychovať, spite tak často, ako potrebujete. Keď sa k typickým príznakom otravy pridajú aj ťažkosti s hovorením, dvojité videnie, je potrebné sa skontaktovať s lekárom. Môžu to byť prejavy botulizmu, ktorý ohrozuje Váš život.

Príznaky: veľmi intenzívna bolesť, pichanie v strednej časti brucha, často vyžarujúce do chrbta, plynatosť, zvracanie.

DIAGNÓZA: záchvat žalúdočnej koliky

V prípade silnej, kŕčovitej bolesti vyžarujúcej do boku alebo chrbta najčastejšie vyskytujúcej sa v noci, je potrebné okamžite ohlásiť u lekára. Až kým nevyhľadáte lekársku pomoc, nesmiete nič piť ani jesť.

Príznaky: Bolesť v hornej pravej časti brucha, čoraz silnejší s každým nadchádzajúcim dňom, únava, vysoká horúčka, zvracanie, zažltnuté očné bielka, tmavý moč.

DIAGNÓZA: Zápal pečene, rakovina pankreasu

Ak u seba spozorujete vyššie uvedené objavy, okamžite choďte do nemocnice. Nádor na pankrease a zápal pečene sú vážnymi chorobami, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

Príznaky: Intenzívna bolesť v dolnej časti chrbta, bolesť v slabinách alebo v bruchu, časté a bolestivé močenie - tmavý, krvavý moč. Nevoľnosť, zvracanie, intenzívne potenie celého tela.

DIAGNÓZA: Záchvat obličkových kameňov

V prípade podozrenia záchvatu obličkových kameňov si vezmite silnú tabletku proti bolesti, ktorá zjemní bolestivé problémy. Nemôže to však byť aspirín. Pite veľa minerálnej vody bez bubliniek, aby ste uľahčili vylučovanie kameňov. Samozrejme bude potrebná čo najrýchlejšia návšteva u lekára špecialistu.

Príznaky: Bolestivé kŕče, nadúvanie, plynatosť, škvŕkanie a prelievanie sa v žalúdku po vypití mlieka. DIAGNÓZA: Netolerancia laktózy

Ak sa problémy objavujú iba po vypití mlieka, je takmer isté, že trpíte na netoleranciu laktózy. V takejto situácii je potrebné prestať piť mlieko a prijímať všetky výrobky na báze kravského mlieka. Môžete ich nahradiť sójovým mliekom, zákvasom alebo bielym jogurtom. Pomôže taktiež prijímanie laktázy. Netolerancia laktózy nevyžaduje súrnu konzultáciu s lekárom.

Pozrieť aj:

Magnézium ako strážca Vášho zdravia
Magnézium ako strážca Vášho zdravia
Nepodceňujte bolesti hrdla
Nepodceňujte bolesti hrdla
Neuróza – druhy, symptómy, liečenie
Neuróza – druhy, symptómy, liečenie

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články