Neuróza – druhy, symptómy, liečenie
Neuróza je vážnou skupinou porúch práce celého organizmu

Neuróza – druhy, symptómy, liečenie

06.03.2016 09:35

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 2 hodnotení

Najnovšie prieskumy nenechávajú žiadne ilúzie: s neurózou bojuje každý piaty Slovák. Prečítajte si, ako rozoznať symptómy choroby, akým spôsobom sa zbaviť zaťažujúcich problémov a prečo by sa neuróza nemala podceňovať.

Odkiaľ pochádza?

Neuróza sa najčastejšie týka mladých ľudí – po dvadsiatom alebo tridsiatom roku života. Sú na ňu vystavené predovšetkým osoby žijúce v neustálom strese a ľudia, ktorých nervový systém je výnimočne citlivý. Neuróza sa často objavuje ako efekt ťažkých psychických zážitkov napr. po smrti alebo ťažkej chorobe blízkej osoby.

Napriek všeobecnému názoru je to niečo oveľa viac ako nadmerná podráždenosť – neuróza je vážnou poruchou práce celého organizmu, ktorá môže viesť k oveľa horším následkom. Odlišujeme niekoľko základných druhov neurózy - ako ich rozoznať?

Hysterická neuróza

Tento druh neurózy spôsobuje, že chorá osoba neustále vyhľadáva vo svojom organizme symptómy smrteľnej choroby a neustále navštevuje lekárov. Keď sa ukáže, že fyzický stav zdravia takejto osoby je bezproblémový, chorý na hysterickú neurózu vie len veľmi ťažko ovládnuť svoju zlosť. Hysterická neuróza môže viesť k objaveniu sa zimnice, ochrnutiu, mdlobám a dokonca aj k ťažkostiam s dýchaním alebo videním. Takéto intenzívne symptómy neurózy utvrdzujú chorého v mysli, že je chorý na smrteľnú chorobu. Vytvorený zlý zdravotný stav je vo väčšine prípadov pre chorého iba zámienkou na to, aby sa okolie na neho viac sústredilo.

Úzkostná neuróza

S úzkostnou neurózou máte do činenia, ak každé ráno cítite zlosť a únavu spojenú s tým, že musíte ísť do práce alebo do školy. Ranná zlá nálada sa začína zlepšovať okolo obeda. Existujú dva druhy tejto neurózy: hypersthenic a hyposthenic. V prvom prípade vedia byť ranné symptómy výnimočne intenzívne – výbuchy zlosti, zúrivosť a silné podráždenie. Neuróza vo forme hyposthenic sa prejavuje únavou, oslabením a ťažkosťami so sústredením. Neurasténia sa najčastejšie týka extrémnych domasedov a introvertov.

Obsedantná neuróza

Obsedantno-kompulzívna porucha nazývaná hovorovo obsedantná neuróza je spojením fanaticky vracajúcich sa myšlienok a kompulzívneho správania, ktoré sú určitou ochranou pred úzkosťami chorého. Tento druh neurózy sa prejavuje tým, že si osoba vytvára pevne stanovené pravidlá a drží sa opakovaných schém – napr. neustále si umýva ruky, ukladá predmety v presne stanovenom poriadku. Chorý neustále pociťuje obrovský nepokoj, ak sa akákoľvek schéma jeho fungovania naruší. Choroba sa môže prejavovať aj potrebou neustáleho myslenia a vykonávania činností v mysli (napr. počítanie všetkého, čo stretne na svojej ceste).

Panická neuróza

V prípade panickej neurózy pociťuje chorá osoba takmer neustále iracionálny, neodôvodnený strach, nepokoj a napätie. Chorý s týmto druhom neurózy má pocit, že sa bez prestávky nachádza v situácii ohrozenia. Panickú neurózu sprevádza nadmerné potenie celého tela alebo dýchavičnosť. Oplatí sa vedieť, že z panickej neurózy pochádza väčšina fóbií, napr. strach z výšok alebo arachnofóbia.

Posttraumatická neuróza

Tento druh neurózy sa týka osôb, ktoré prežili traumatické chvíle – ťažká nehoda, prepad, znásilnenie, atď. U chorého sa objavujú časté bolesti a závraty hlavy, trasenie rúk a nôh a nadmerné potenie. Zmeny v mozgu sa spájajú s veľmi ťažko ovládateľnou traumou, ktorej výsledkom bolo poškodenie nervovej sústavy. Lieky, zosilňujúce sa bolesti hlavy, ťažkosti so sústredením svedčia o pokročilom stave posttraumatickej reakcie.

Ako neurózu liečiť?

Po pomoc v liečení neurózy sa je potrebné ohlásiť priamo k neurológovi, psychoterapeutovi alebo psychiatrovi. Úzkostné poruchy sa najúčinnejšie liečia individuálnou alebo skupinovou psychoterapiou – lieky sú v prípade tejto choroby na druhom mieste. Úlohou špecialistov je dostať sa k zdroju choroby a naučiť chorého, akým spôsobom sa môže s vlastnými emóciami vyrovnať.

Pozrieť aj:

6 spôsobov, ako bojovať proti vysokému krvnému tlaku
6 spôsobov, ako bojovať proti vysokému ...
Nepodceňujte bolesti hrdla
Nepodceňujte bolesti hrdla
Ako sa zbaviť bolesti bez liekov?
Ako sa zbaviť bolesti bez liekov?

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články