Nepodceňujte bolesti hrdla

Nepodceňujte bolesti hrdla

08.03.2016 09:37

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 1 hodnotení

Bolesť hrdla, ktorá často sprevádza prechladnutie alebo chrípku, v spojení s neškodnou infekciou je niekedy považovaná za samozrejmosť - čo je veľká chyba. Pozrite sa, aké sú príčiny pretrvávajúcej bolesti hrdla, a ako sa jej zbaviť rýchlo a efektívne.

Najčastejšie dôvodom bolesti, nepríjemného pocitu alebo svrbenia je vírusová alebo bakteriálna infekcia. V závislosti na intenzite zápalu, k typickým príznakom môžu pribudnúť ťažkosti s prehĺtaním, zachrípnutie, pálenie a sucho v hrdle. Málo ľudí vie, že príčinou bolesti hrdla môže byť aj zápal ďasien, zubný kaz, alebo dokonca aj ochorenie obličiek. Aby sa zabránilo akútnym zápalom, angíne pectoris alebo chronickej infekcií pažeráka, oplatí sa od prvého dňa začať s domácou liečbou - a ak to nepomôže, čo najskôr vyhľadať lekára.

Ako si môžete sami pomôcť ?

Bolesť hrdla spôsobená obyčajnými vírusmi alebo baktériami zvyčajne časom sama od seba slabne, kým úplne nezmizne. Avšak, proces regenerácie môžete urýchliť a znížiť pociťovanú bolesť pomocou osvedčených domácich spôsobov. Veľmi prospešné sú zohrievajúce nápoje, takže počas hrdlovej infekcie sa odporúča piť veľa tekutín. Najlepší je horúci čaj s citrónom, medom alebo malinami. Môžete si tiež pripraviť odvar z lipy a bazy, ktoré majú dodatočne antiseptické vlastnosti.

Medzi účinné domáce spôsoby patrí aj kloktanie s šalviovým, harmančekovým čajom alebo odvarom z dubovej kôry. Bylinné nápoje môžu oslabiť zápal a eliminovať nepríjemný opuch. Kloktanie by ale nemalo byť príliš časté a intenzívne, pretože môže pôsobiť dráždivo na citlivé steny pažeráka.

Pre pomoc do lekárne

Na zmiernenie nepríjemných príznakov dobre zaberajú aj pastilky, ktoré sú k dispozícii v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Avšak, tie pôsobia iba na povrchu sliznice, čím zmierňujú bolesť, ale neliečia infekciu. Cmúľanie pastiliek zvyšuje sekréciu slín, čo ďalej znižuje podráždenie hrdla. V lekárni si môžete kúpiť aj špeciálne spreje a hotové kloktadlá. Odporúča sa použiť najmä spreje, pretože umožňujú dôkladne vydezinfikovať boľavé miesta, čím okamžite zmierňujú bolesť.

Majte na pamäti, že bolesť hrdla môže byť príznakom vážnejších chorôb, takže by ste ju nemali brať na ľahkú váhu a čakať, kým sama od seba zmizne. Ak napriek vyskúšaniu domácich spôsobov a liečiv dostupných v lekárni bolesť pretrváva alebo sa zhoršuje, odporúča sa navštíviť lekára, ktorý určí príčinu infekcie.

Pozrieť aj:

Magnézium ako strážca Vášho zdravia
Magnézium ako strážca Vášho zdravia
Ako sa zbaviť bolesti bez liekov?
Ako sa zbaviť bolesti bez liekov?
Ako rozpoznať a liečiť črevnú chrípku?
Ako rozpoznať a liečiť črevnú chrípku?

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články