Magnézium ako strážca Vášho zdravia
Aby ste sa mohli tešiť z dokonalého zdravia, treba každý deň prijímať vysokú dávku magnézia

Magnézium ako strážca Vášho zdravia

02.03.2016 09:28

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 1 hodnotení

Znížená odolnosť voči stresu, nespavosť, chronická únava a podráždenie – viete, že v dnešných časoch sa za väčšinou každodenných ochorení nachádza nedostatok magnézia? Prečítajte si najdôležitejšie vlastnosti tohto vzácneho prvku a presvedčte sa, aký veľký má vplyv na správne fungovanie Vášho organizmu.

Prečo tak veľmi potrebujeme magnézium?

Magnézium je prítomný v každej bunke Vášho organizmu – práve z toho dôvodu je nazývaný prvkom života. Zúčastňuje sa takmer na všetkých životných procesoch a spĺňa neobyčajne dôležitú úlohu pri dodržaní správneho fungovania celého organizmu. Má veľmi dobrý vplyv okrem iného na prácu srdca a mozgu – pomáha zlepšiť procesy pamäte a zvyšuje koncentráciu. Je to taktiež prírodný upokojujúci prostriedok, ktorý pomáha zaspať, zrelaxovať sa a zlepšuje náladu.

Správne množstvo magnézia v organizme predchádza tvorbe kameňov v obličkách, zlepšuje prácu štítnej žľazy a pomáha liečiť choroby dýchacej sústavy. Zrýchľuje aj proces trávenia, zjemňuje menštruačné bolesti u žien a likviduje nepríjemné migrény. Tu sa však vzácne vlastnosti magnézia nekončia. Lekári potvrdzujú, že pravidelné dodávanie organizmu tohto prvku chráni pred cukrovkou, pomáha znížiť krvný tlak a predchádza rozvoju aterosklerózy. Magnézium je taktiež veľmi vzácne pre deti, pretože spolu s vápnikom má veľmi dobrý vplyv na stavbu kostí a zvýšenie odolnosti.

Objavy nedostatku magnézia

Nízka úroveň magnézia v organizme spôsobuje mnoho problémov, ktoré sa dajú ľahko pomýliť s únavou alebo vysvetliť zlou náladou. Môže sa ukázať, že ťažkosti so spánkom, neustále podráždenie alebo nervozita to sú práve efekty malého množstva magnézia. Nedostatok správneho množstva tohto prvku v organizme môže teda vyvolať ospanlivosť, oslabenie, podráždenie a ťažkosti so sústredením sa. Častými objavmi sú aj kŕče lýtok alebo zášklby očných viečok.

Stáva sa, že osoby, ktoré sa zdravo stravujú a starajú sa o vyváženú stravu, sa taktiež sťažujú na nedostatok magnézia v organizmu. Je to možné, pretože prijímanie tohto prvku sťažuje okrem iného požívanie veľkého množstva alkoholu alebo chronické hnačky. Ak ste okrem vyššie uvedených objavov spozorovali u seba napr. lámajúce sa, vypadajúce vlasy alebo závraty a bolesti hlavy, je veľmi možné, že Vám chýba magnézium.

Kde nájdete magnézium?

Priemerná denná dávka magnézia u dospelej osoby predstavuje od 290 do 360 mg. Treba sa snažiť, aby Váš organizmus prijímal tento prvok nielen vo forme nedávno populárnych doplnkov. Tabletky a šumivé nápoje pomôžu doplniť nedostatok, ale sú ťažšie stráviteľné ako prírodné zdroje magnézia. Kde ho máme v takom prípade hľadať počas dňa?

Najbohatšie zásoby magnézia sa ukrývajú v cereálnych produktoch, preto sa snažte čo najčastejšie siahať po pohánku alebo celozrnné pečivo. Vzácnym zdrojom magnézia sú aj banány, strukoviny, hrášok, špenát, ryby alebo žlté syry. Milovníkov sladkostí poteší informácia, že výnimočne bohatým zdrojom magnézia je čokoláda (predovšetkým horká) a kakao.

Nezabúdajte na to, že racionálna a vyvážená strava je základom správneho fungovania organizmu a účinným ochranným štítom pred nepríjemnými účinkami nedostatku mikroprvkov a vitamínov.

Pozrieť aj:

Nepodceňujte bolesti hrdla
Nepodceňujte bolesti hrdla
6 spôsobov, ako bojovať proti vysokému krvnému tlaku
6 spôsobov, ako bojovať proti vysokému ...
Anémia - príčiny, príznaky a liečba
Anémia - príčiny, príznaky a liečba

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články