Anémia - príčiny, príznaky a liečba

Anémia - príčiny, príznaky a liečba

09.02.2016 15:07

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 1 hodnotení

Ochorenie, ktorého príznaky si ľudia ľahko pomýlia s únavou a prepracovaním, je v skutočnosti veľmi nebezpečné pre srdce a mozok. Pozrite sa, ako rozpoznať príznaky anémie a ako ju liečiť.

Čo je to anémia?

Ak je vo vašej krvi príliš málo červených krviniek (nazývaných aj erytrocyty) alebo hladina hemoglobínu je príliš nízka, jedná sa o anémiu. Jedná sa o poruchu spojenú s nedostatočným množstvom krvného farbiva - keď začína chýbať hemoglobín, krv prenáša menej kyslíka potrebného pre správnu funkciu všetkých buniek. Príznaky anémie sú preto obzvlášť závažné pre srdce a mozog - orgány najcitlivejšie na hypoxiu.

Príznaky anémie

Typické príznaky chudokrvnosti si ľahko zameniť s únavou a celkovým oslabením. Jedná sa o dlhodobý pocit vyčerpania a únavy, ktorý sa nezmierňuje ani po odpočinku. Apatia, ospalosť, podráždenosť a výkyvy nálady sú ďalšie príznaky,ku ktorým sa pripojí rýchle zhoršovanie sa stavu. V prípade, že výstup po schodoch, alebo beh na autobus spôsobí zrýchlenie srdcového tepu a dýchavičnosť, je možné, že príčinou je práve anémia.

Pre zistenie, či sa naozaj jedná o anémiu, a nielen obvyklú únavu, sa oplatí pozrieť do zrkadla. Mali by ste spozornieť, ak máte vysušenú pokožku a bledé sliznice - bledé pery, očné spojivky. Jemne si stiahnite spodné viečka, aby ste si mohli prezrieť očné spojivky, ktoré sa nachádzajú na vnútornej strane. Mali by byť intenzívne červené. V prípade anémie sa stanú oveľa bledšie, jemne ružové. Chudokrvnosť sa prejavujú aj na stave vlasov - sú zoslabnuté, krehké a náchylné k vypadávaniu. Medzi typické príznaky sa zahŕňajú časté závraty, problémy s pamäťou a koncentráciou, a zhoršenie nálady.

Aké sú príčiny anémie?

Anémia postihuje oveľa viac žien ako mužov - tento typ anémie vyplýva zo straty veľkého množstva krvi pri silnom menštruačnom krvácaní. Riziko sa zvyšuje v spojení s nedostatkom železa alebo zlým vstrebávaním tohto prvku. Anémia môže byť tiež spôsobená nedostatkom adekvátneho množstva vitamínu B12, čo je dôvod, prečo ženy trpiace na silné menštruačné krvácanie by mali pravidelne chodiť na odber krvi. Aby nedošlo k anémii, je potrebné jesť pestrú stravu bohatú na železo a vitamín B12. Ak u seba zistíte znepokojujúce príznaky, ktoré by mohli znamenať anémiu, čo najrýchlejšie si nechajte spraviť potrebné vyšetrenie, aby ste zabránili komplikáciám.

Pozrieť aj:

Magnézium ako strážca Vášho zdravia
Magnézium ako strážca Vášho zdravia
Ako rozpoznať a liečiť črevnú chrípku?
Ako rozpoznať a liečiť črevnú chrípku?
Neuróza – druhy, symptómy, liečenie
Neuróza – druhy, symptómy, liečenie

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články