Ako rozpoznať a liečiť črevnú chrípku?

Ako rozpoznať a liečiť črevnú chrípku?

25.02.2016 16:55

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 1 hodnotení

Ťažká hnačka, nevoľnosť, bolesti brucha a oslabenie - aj keď môžu byť príznakom bežnej otravy, často svedčia o oveľa vážnejšej črevnej chorobe. Zistite, ako rozpoznať črevnú chrípku a ako zmierniť jej priebeh.

Črevnú chrípku spôsobujú rotavírusy, ktorými sa môžeme veľmi ľahko nakaziť - šíri sa totiž veľmi rýchlo. Nepríjemné príznaky môžu pretrvávať až 9 dní, čo zásadne narúša každodenné fungovanie človeka. Aké sú jej prejavy a ako sa pred ňou chrániť?

Príznaky žalúdočnej chrípky

Sériu nepríjemných príznakov chrípky spôsobujú žalúdočné vírusy prenikajúce do črevnej sliznice - to je dôvod intenzívneho podráždenia zažívacieho traktu a náhlych symptómov. Najcharakteristickejším znakom infekcie je intenzívna hnačka, ktorá trvá po dobu niekoľkých dní - od 3 až po 9. Zvyčajne sprevádza ju nevoľnosť, vracanie a celkové oslabenie organizmu. Typické symptómy môžu tiež zahŕňať vysokú horúčku. Všetky príznaky sa objavujú náhle a sú veľmi agresívne.

Ako liečiť črevnú chrípku?

Bohužiaľ, neexistujú žiadne lieky na toto nepríjemné ochorenie, ale existujú spôsoby, ako zmierniť jej nepríjemné príznaky. Počas črevnej chrípky je veľmi dôležité dopĺňanie tekutín, ktoré telo vylučuje hnačkou a vracaním. Je tiež obzvlášť potrebné dodržiavať hygienické pravidlá v domácnosti, v ktorej sa infikovaná osoba zdržiava. Rotavírus sa rýchlo šíri kvapôčkovou infekciou a hmatom, a preto je dôležité veľmi časté umývanie rúk po kontakte s chorou osobou. Je tiež dôležité umývanie miest a zariadení, ktoré používa infikovaná osoba - čím častejšie, tým viac sa znižuje riziko infekcie. Pre zmiernenie príznakov črevnej chrípky môžete piť výluh z byliniek (napr. mäty piepornej alebo harmančeka), piť veľa vody a jesť iba ľahko stráviteľné jedlá.

Prevencia je lepšia ako liečba

Stojí za pripomenutie, že človek infikovaný vírusom črevnej chrípky infikuje už niekoľko dní pred nástupom príznakov, počas choroby, a tiež niekoľko dní po odznení príznakov. Preto je veľmi dôležité udržať výnimočnú hygienu, a to aj po najhoršom štádiu ochorenia. Aby sa zabránilo infekcii rotavírusmi, často a dôkladne umývajte ruky (najmä po použití toalety a pred prípravou jedál). Oplatí sa tiež dodržiavať diétu bohatú na cenné vitamíny a stopové prvky, ktorá vedie k zvýšeniu všeobecnej obranyschopnosti organizmu. Nezabúdajte, vodu na záchode vždy sťahujte po sklopení veka.

Pozrieť aj:

Rozpoznajte zdroj bolesti – 5 príčin bolesti brucha
Rozpoznajte zdroj bolesti – 5 príčin ...
6 spôsobov, ako bojovať proti vysokému krvnému tlaku
6 spôsobov, ako bojovať proti vysokému ...
Ako sa zbaviť bolesti bez liekov?
Ako sa zbaviť bolesti bez liekov?

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články