Syndróm prázdneho hniezda – čo sa oplatí o tom vedieť?
Odchod detí z rodného domu môže vyvolať smútok, melanchóliu a dokonca aj depresiu rodičov

Syndróm prázdneho hniezda – čo sa oplatí o tom vedieť?

21.03.2016 10:05

Hodnotenie: 4.0/5 na základe 1 hodnotení

V živote každého rodiča prichádza chvíľa, v ktorej dieťa odchádza z rodného domu. So syndrómom prázdneho hniezda sa musia zmieriť matky a otcovia, ktorí náhle vypadli zo životnej úlohy a nevedia sa nájsť v novej realite. Ako prežiť ten čas a odnova usporiadať svoj život?

Syndróm prázdneho hniezda opisujú psychológovia ako náhlu, hlbokú emocionálnu krízu, s ktorou sa musia vyrovnať rodičia po odchode dospelých detí z rodného domu. Tento syndróm môže byť dobrou skúsenosťou, ak sa ho budeme snažiť premeniť na novú kapitolu v živote a vybrať z toho len to najpozítivnejšie. Ako si poradiť s prázdnotou a osamelosťou po odchode detí?

Rozoznajte syndróm prázdneho hniezda

Aj napriek tomu, že si každý rodič uvedomuje neodvratnosť tejto udalosti, odchod dieťaťa "do svojho" sa vždy spája so vznikom emocionálnej prázdnoty, ktorú je veľmi ťažké vyplniť. Zhoršiť sa môžu aj vzťahy s partnerom, ktoré boli veľmi dlho založené predovšetkým na spoločnej výchove potomkov. Hlavným príznakom syndrómu prázdneho hniezda je pocit osamelosti, nezmyselnosti a smútku. Melanchólia spojená s odsťahovaním sa dospelých detí môže trvať niekoľko týždňov, a dokonca aj mesiacov.

Ak sa odchod detí z domova stane v tom istom čase ako prechod na dôchodok alebo invalidný dôchodok, prejavy môžu byť oveľa silnejšie. Náhle vyvedenie z doterajšieho spôsobu života má vplyv na to, že opustení rodiča sa cítia stratení a majú ťažkosti s nájdením sa v novej, zmenenej realite. Veľmi poddajné na tento syndróm sú psychicky slabšie osoby, ktorých život sa až do teraz točil predovšetkým okolo detí.

Ženy prežívajú silnejšie

Prieskumy potvrdzujú, že syndróm prázdneho hniezda sa rozhodne častejšie týka matiek. Predovšetkým vtedy, ak je žena presvedčená, že úloha matky je najdôležitejšou úlohou v jej živote. Náhla strata kontroly nad dieťaťom spôsobuje, že si žena nevie poradiť s pocitom osamelosti a náhlym opustením úlohy matky. Všetko, čo bolo spojené s materstvom, sa stráca a samota s tým spojená sa často stáva dôvodom vytvorenia negatívnych "toxických" osobnostných vlastností. Syndróm prázdneho hniezda robí z mnohých žien útočné osoby, ktoré žiarlia na život svojich osamostatnených ratolestí.

Ako prežiť syndróm prázdneho hniezda?

Smútok a melanchólia v prvých týždňoch rozlúčky sú pochopiteľné a neodvratné. Na začiatku sa s tým neoplatí bojovať – treba si dopriať trochu čas a pomaly si zvyknúť na novú realitu. Pomôcť Vám v tom môže časté navštevovanie detí v ich novom domove, ak bývajú ďaleko – dá sa im pravidelne zavolať. Pomáhajú aj taktiež akékoľvek štandardné metódy boja so zármutkom, napr. rozhovor pri káve s priateľkou, zverenie sa blízkej osobe.

Po určitom čase je však potrebné začať život, v ktorom sa sústredíte predovšetkým na vlastné očakávania a potreby. Po niekoľkých týždňoch by ste mali pochopiť, že osamostatnenie sa detí je iba ďalšou, prirodzenou etapou v živote. Oplatí sa s hrdosťou pozrieť na vykonanie najdôležitejšej úlohy – výchovu detí a treba si vyznačiť nové ciele.

Čo ďalej?

V podstate najdôležitejšou príčinou syndrómu prázdneho hniezda (okrem rozlúčky) je náhle nadmerné množstvo voľného času, ktoré vyvoláva strach a obavy pred každodenným fungovaním v zmenenej realite. Aby ste si túto prázdnotu vyplnili, musíte si nájsť nové záľuby, zrealizovať sny odkladané "na neskôr" – môže to byť obyčajné vymaľovanie izby, malá oprava alebo zmena nábytku.

Možnože je to vhodný čas na to, aby ste si kúpili vysnívaného psa? Teraz, keď máte viac voľného času, sa môžete naplno venovať starostlivosti o zviera. Dokonalým riešením je aj väčšia pohybová aktivita – zápis na fitnes alebo na bazén, ale aj práca v záhrade alebo na vlastnom pozemku. Môžete sa konečne vybrať na vysnívaný kurz tanca alebo sa venovať cestovaniu po svete. Rozhodnutie závisí už len od Vás.

Pozrieť aj:

Ako prekonať chorobnú hanblivosť?
Ako prekonať chorobnú hanblivosť?
Aj hádky môžu byť zdravé!
Aj hádky môžu byť zdravé!
7 jednoduchých metód, ktoré Vám pomôžu zmierniť stres
7 jednoduchých metód, ktoré Vám pomôžu ...

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články