Ako prekonať chorobnú hanblivosť?
Paralyzujúca hanblivosť veľmi sťažuje každodenný život

Ako prekonať chorobnú hanblivosť?

20.02.2016 16:35

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 2 hodnotení

Nemožnosť ovládnuť hanblivosť je chorobou, ktorá dokáže spôsobiť trpiacemu obrovskú životnú ujmu. Sťažuje nadväzovanie nových vzťahov, blokuje pred vyjadrením vlastného názoru a znižuje sebavedomie. Oplatí sa s ňou bojovať, aby začať život plnou parou v pred a prestať sa hanbiť za každý krok.

Strach pred každodennosťou

Chorobná hanblivosť predstavuje oveľa viac ako rumenec a výhovorka "hanbím sa". Pod rúškom rozpakov sa skrýva vážna porucha, ktorá chorým účinne sťažuje nadväzovanie známostí, tvorenie vzťahov a väzieb s inými ľuďmi, prekáža pri vyjadrovaní vlastných názorov a ničí sebavedomie. Strach pred výzvami... kde výzvou je dokonca aj kúpa masla v obchode.

Prečo je hanblivosť takým vážnym ochorením? Hanbliví ľudia nevedia bojovať o svoje, nevedia brániť svoje názory. Často prestávajú realizovať svoje túžby, aby sa nevystavovali na hanbu a rozpaky. Nenadväzujú nové známosti, majú ťažkosti s udržaním tých vzťahov, ktoré už existujú. Každé slovo, každý pohyb a správanie sa pre nich spája s obavou vystavenia na posmech a oceňovania zo strany iných osôb. Prieskumy ukazujú, že takmer 78 % osôb sa priznáva k hanblivosti v mladom veku, ktorá postupne zmizla. Na chorobnú hanblivosť však neustále trpí približne 14 % ľudí na Slovensku.

Ako bojovať s hanblivosťou?

Obrovský význam pri boji s každodennými úzkosťami má množstvo serotonínu vytváraného v organizme. Je to ten istý hormón, ktorý zlepšuje našu náladu, vytvára sa po sexe alebo po zjedení čokolády, zjemňuje napätie a pomáha liečiť depresiu. Ak Vám teda závisí na prekonaní chorobnej hanblivosti, prvým krokom je zvýšenie úrovne serotonínu. Aby ste to mohli urobiť, musíte siahnuť po hotový prípravok – psychológovia tvrdia, že tabletky zvyšujúce úroveň serotonínu pomáhajú hanblivým pacientom napr. pri rozhovore s neznámou osobou na ulici. Majte však na zreteli, že túto tabletku nemôžete považovať za univerzálny prípravok na odvahu. Má to byť iba prostriedok slúžiaci na dosiahnutie cieľa a nie hotové riešenie.

Ste svojím najlepším terapeutom

Aby ste mohli postupne prelamovať bariéru hanblivosti, pokúste sa zaviesť do svojho života metódu pomalých krokov. Každý deň urobte jednu vec, ktorá Vás priblíži k zbaveniu sa vecného pocitu úzkosti. Aby Vám bolo ľahšie, otvorene sa priznajte, že trpíte na paralyzujúcu hanblivosť – priznajte sa pred inými, ale aj pred sebou. Takáto deklarácia Vám s určitosťou prinesie úľavu a bude mať vplyv na to, že už nebudete musieť nič predstierať.

Začnite od malých vecí – opýtajte sa neznámeho koľko je hodín, opýtajte sa na meno psa, ktorý k Vám počas prechádzky v parku pribehol. Ak sa budete nachádzať v skupine ľudí, snažte sa do rozhovoru zapojiť a povedať aspoň jednu vetu. Hovorte pomaly a pokojne. Práve to sú prvé kroky, ktoré Vám môžu pomôcť pri prelamovaní najväčších úzkostí. Ďalej to už bude oveľa ľahšie, ako by sa Vám mohlo zdať.

Oplatí sa nájsť si nejakú záľubu – niečo, do čoho sa naplno zapojíte, v čom budete špecialistom. Záľuba zvýši Vaše sebavedomie a budete sa cítiť istejšie v spoločnosti iných ľudí.

Prečo sa oplatí prekonať hanblivosť?

Boj s chorobnou hanblivosťou nielen uľahčí každodenné fungovanie, ale bude mať veľmi dobrý vplyv na zdravie organizmu. Bolo zistené, že neustále rozpaky a strach veľmi napínajú nervy, ničia imunitu a dokonca sa pričiňujú o rýchlu smrť! Ba čo viac – chorobná hanblivosť sa môže postupne premeniť na extrémnu obmenu - neofóbiu. Vtedy musí chorá osoba bojovať s panickým strachom pred kontaktom s inými ľuďmi. Je to fóbia, ktorá je často zárodkom depresie a neurózy, úplne paralyzuje spoločenský život chorej osoby.

Pozrieť aj:

Aj hádky môžu byť zdravé!
Aj hádky môžu byť zdravé!
7 jednoduchých metód, ktoré Vám pomôžu zmierniť stres
7 jednoduchých metód, ktoré Vám pomôžu ...
Syndróm prázdneho hniezda – čo sa oplatí o tom vedieť?
Syndróm prázdneho hniezda – čo sa oplatí ...

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články