Aj hádky môžu byť zdravé!
Múdra hádka môže priniesť mnoho dobrého do vzťahu

Aj hádky môžu byť zdravé!

01.03.2016 09:25

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 1 hodnotení

Hoci sú spory nepríjemné, psychológovia presviedčajú, že je z nich možné vytiahnuť mnoho dobrého. Čo robiť, aby bola hádka zdravá a tlmené žiale sa neprerodili na pekelnú hádku?

Schopnosť viesť spory je jednou z najdôležitejších vlastností, ktoré sa oplatí naučiť. Mesiacmi tlmené žiale vedú často k skutočnému výbuchu, ktorý zničil už nejeden vzťah. Ako sa múdro hádať? Prečítajte si našu radu.

Prečo sa oplatí hádať?

Hádka sa často spája s pocitom krízy vo vzťahu a trpkými slovami, ktoré vypovedáme alebo počujeme od partnera. Nechceme sa vystavovať na raniace nás slová, tak radšej prečkáme v mlčaní niekoľko dní tlmiac pri tom svoje žiale a emócie. Tiché dni však nemajú nič spoločné s očistením atmosféry a starostlivosťou o vzájomné city. Najmä preto, že sa za často zdanlivo triviálnymi spormi ukrývajú veľké emócie a vážne pocity (žiarlivosť, túžba, skľúčenosť). Ak tieto pocity ukrývame, zbavujeme sa istoty, že nám neustále na sebe záleží.

Čo robiť, aby bola hádka hodnotná a priniesla do vzťahu niečo dobré? Dôležité je to, aby jej základom bola skutočná, úprimná chuť pochopenia. Iba snaha zmieriť sa je zárukou zmysluplnej výmeny názorov, z ktorej je možné niečo vyniesť. Druhým dôležitým pravidlom je rešpektovanie druhej osoby, jej pocitov a obáv. Naučte sa pozorne počúvať druhú stranu, namiesto toho, aby ste sa neustále sústreďovali na svoju pravdu. Nezabúdajte na to, že iba vtedy môže spor pomôcť pri rozumnom riešení nedorozumenia a uvoľnení negatívnych emócií.

Vyjadrite to, čo cítite

Nejde však iba o vylievanie zlosti a krivdiacich poznámok na partnerovu adresu. Obvinenia vykričané na druhú osobu s rýchlosťou samopalu vzbudzujú podobné reakcie – ako odpoveď dostanete hromadu obvinení a nepríjemných slov na Vašu adresu. Týmto spôsobom sa ocitnete v začarovanom kole, v ktorom sa obsypávate sťažnosťami a ... nič sa nemení. Skúste sa naučiť vyjadrovať emócie týkajúce sa jedine toho, čo v danej chvíli cítite. Povedzte: "Je mi ľúto, že je všetko iba na mne. Cítim zlosť a smútok, keď sa o všetko musím postarať sama." Takáto správa bude určite užitočnejšia ako: "Opäť si nevyniesol smeti! Si úplne beznádejný a myslíš iba na seba!"

Pochopiť druhého človeka

Počas každej hádky je dôležité pochopenie intencií druhej strany. Snažte sa, aby nedominoval stres a nervozita. V nervoch je oveľa ťažšie ovládnuť to, čo hovoríme, ťažko sa dá sústrediť na potreby druhej osoby. Počas rozhovoru s partnerom zachovajte pokoj a snažte sa, aby sa spor nepremenil na veľmi nepríjemnú hádku. Dokonca aj vtedy, ak na Vás partner útočí a vykrikovaním obvinení podceňuje Vašu snahu o kompromis.

Keď už konflikt narastá a neviete ovládnuť nervy, povedzte, že sa vrátite k téme, keď sa partner upokojí. Vyjadrite to, čo cítite. Nebojte sa povedať: "Kričíš na mňa namiesto toho, aby sme sa pokojne porozprávali. Daj mi vedieť, keď Ti to prejde". Týmto spôsobom partnerovi ukážete, že Vám závisí na pochopení a kompromise. Nezačínajte s nezmyselnými hádkami, ktoré Vašu situáciu iba zhoršia. Nezabúdajte na to, aby ste sa nikdy nevracali k starým záležitostiam, ktoré už nemajú nič spoločné s tým, o čom sa práve hádate. Váš partner si z tejto hádky zapamätá iba to, že ste hrali neférovú hru.

Pozrieť aj:

Syndróm prázdneho hniezda – čo sa oplatí o tom vedieť?
Syndróm prázdneho hniezda – čo sa oplatí ...
Ako prekonať chorobnú hanblivosť?
Ako prekonať chorobnú hanblivosť?
7 jednoduchých metód, ktoré Vám pomôžu zmierniť stres
7 jednoduchých metód, ktoré Vám pomôžu ...

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články