7 jednoduchých metód, ktoré Vám pomôžu zmierniť stres
Na stresujúce situácie sme vystavení každý deň

7 jednoduchých metód, ktoré Vám pomôžu zmierniť stres

05.02.2016 14:52

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 1 hodnotení

Ťažký deň v práci, hádka s blízkou osobou, množstvo povinností alebo finančné problémy – každý z nás musí dennodenne bojovať so stresom a nervami. Aby ste sa zbavili negatívnych emócií, často stačí iba zvýšiť hlasitosť obľúbenej hudby alebo sa pritúliť k milovanej osobe. Oboznámte sa s overenými spôsobmi, ktoré rýchlo znížia prebytok stresu.

1. Bozk

Fyzická blízkosť znižuje úroveň kortizolu (hormónu zodpovedného za stres) – práve preto objatie alebo bozk blízkej osoby zjemňuje napätie a pomáha uvoľniť sa. Objatie vyrovnáva a stabilizuje krvný tlak a príjemný pocit spojený s telesným kontaktom okamžite znižuje úroveň stresu.

2. Joga

Nazývaná tréningom tela a duše vie účinne zjemniť stres, očistiť myseľ a uvoľniť napäté telo. Počas cvičení budete kontrolovať svoje dýchanie, sústreďte sa na meditácii a utlmení. Bolo dokázané, že cvičenie jogy účinne znižuje krvný tlak, zlepšuje náladu a redukuje úroveň kortizolu.

3. Čokoláda

Dobrý vplyv čokolády na zlepšenie nálady nie je žiadnou legendou. Najlepšie pôsobí tmavá, horká čokoláda, pretože sa v jej zložení nachádza najväčšie množstvo kakaa. Vedci presviedčajú, že stačia 2 kocky čokolády každý deň, aby sme si po 10 dňoch všimli výrazný pokles hormónov stresu. Preventívne jedenie tmavej čokolády môže teda pôsobiť ako účinná (a príjemná) bariéra chrániaca nás pred nervovým vypätím.

4. Spánok

Príliš krátky spánok podporuje nervové reakcie a výrazné zhoršenie nálady. Môže sa teda ukázať, že za nadmerným stresom stojí práve nedostatočné množstvo spánku. Snažte sa spať minimálne 8 hodín. Ak pociťujete únavu a podráždenie v priebehu dňa, nebojte sa krátkeho zdriemnutia. Bolo dokázané, že už 15 minút spánku môže zlepšiť náladu, pozitívne vplynúť na krvný obeh a upraviť krvný tlak.

5. Smiech

Môže to znieť prozaicky, ale úprimný smiech vie robiť ozajstné zázraky. Nielenže znižuje úroveň stresu, ale aj posilňuje imunitu organizmu, zlepšuje dýchacie funkcie a má vplyv na zlepšenú koncentráciu. Ak máte za sebou horší deň, pozrite si dobrú komédiu alebo kabaretný výstup. Okamžite sa zbavíte negatívnych myšlienok a úplne zabudnete na stres

6. Hudba

Využívanie hudby na zníženie stresu je známe ako muzikoterapia, ktorá už mnoho rokov pomáha ľuďom zbaviť sa neurózy a zjemniť účinkov emocionálnych vypätí. Hudba je veľmi oceňovaná aj pri znižovaní krvného tlaku a liečení rôznych bolestí. Prieskumy dokázali, že jemné zvuky spomaľujú tlkot srdca, pomáhajú sa upokojiť a utlmiť. Môžete počúvať aj rýchlejšiu, dynamickejšiu hudbu a dokonca aj pri nej tancovať - pohyb vyvolá produkciu hormónov šťastia a Vy zabudnete na stresujúci deň.

7. Zábava so zvieraťom

Kontakt so štvornohým priateľom má iba výhody. Stačí sa pozrieť na fenomén dogoterapie, pomocou ktorej sa liečia úzkosti a depresie u osôb trpiacich na fyzické a psychické poruchy. Prieskumy dokazujú, že samotná spoločnosť zvierat má vplyv na zvýšenú produkciu oxitocínu, ktorá upokojuje a utlmuje. Pocit, že sa môžeme o zviera starať, v nás buduje pozitívny obraz o nás samých a objímanie chlpatého priateľa bez pochýb zlepšuje našu náladu.

Pozrieť aj:

Syndróm prázdneho hniezda – čo sa oplatí o tom vedieť?
Syndróm prázdneho hniezda – čo sa oplatí ...
Aj hádky môžu byť zdravé!
Aj hádky môžu byť zdravé!
Ako prekonať chorobnú hanblivosť?
Ako prekonať chorobnú hanblivosť?

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články