Ako udržať normálnu hladinu elektrolytov v tele?

Ako udržať normálnu hladinu elektrolytov v tele?

27.02.2016 09:19

Hodnotenie: 3.0/5 na základe 2 hodnotení

Elektrolyty, čiže roztoky solí obsiahnuté vo všetkých telesných tekutinách majú obrovský vplyv na riadne fungovanie celého tela. Prečítajte si, v akých situáciách dochádza k ich strate a ako ich najlepšie dopĺňať.

Ľudské telo pre svoje zdravé fungovanie musí udržiavať primeranú úroveň elektrolytov v krvi, plazme a tkanivových tekutinách. Ich úlohou je, okrem iného, prenos nervových signálov medzi bunkami. Práve z toho dôvodu je také dôležité zabezpečiť čo najväčší prísun sodíka, draslíka a horčíka. Nedostatok týchto látok môže narušiť prirodzené elektrolytické hospodárstvo organizmu, čo môže viesť k mnohým chorobám a poruchám. Následky môžu byť veľmi vážne, pretože príliš nízka úroveň elektrolytov môže narušiť činnosť srdca a nervového systému.

Kedy ste vystavení strate elektrolytov?

Cenné ióny najrýchlejšie strácate počas intenzívnej fyzickej aktivity. Z tohto dôvodu športovci a ľudia, ktorí sú fyzicky aktívni by mali piť veľa tekutín pre doplnenie nedostatku elektrolytov. Ich zvýšenú stratu majú za následok aj infekcie a vírusy - keď telo bojuje s infekciou, spotrebováva viac cenných látok nahromadených v tkanivách a bunkách.

Aké sú príznaky nedostatku elektrolytov?

Nedostatok elektrolytov si ľudia často mýlia s celkovým oslabením a únavou, ale existujú náznaky, ktoré by vás mohli znepokojiť viac ako obvyklá ospalosť. Varovné signály prichádzajú predovšetkým z obehového systému a nervovej sústavy - môže sa objaviť triaška a svalová necitlivosť, závraty, mdloby. Ďalšími častými príznakmi sú vysoký tlak a srdcové problémy. Navyše ak dochádza k nevoľnosti a ťažkosti s vyprázdňovaním, je pravdepodobné, že vášmu telu chýbajú elektrolyty.

Najlepšie zdroje elektrolytov

Ak ste u seba objavili príznaky nedostatku elektrolytov, vložte do svojho jedálnička niektoré nevyhnutné produkty. Pite veľa vody (aspoň 1,5 litra denne) - mala by to byť silne mineralizovaná voda. Vhodná je aj šťava z paradajok, pretože táto zelenina je výborným zdrojom draslíka. Ďalej sa odporúča piť izotonické nápoje bohaté na chlorid sodný. Každodenné menu obohaťte produktmi, ktoré obsahujú sodík, draslík a horčík - nájdete ich napr. v banáne, mandliach, paradajkách a tekvicových semienkach. Ak vaša strava nie je vyvážená, môžete doplniť vitamíny a minerálne látky pomocou tabletiek.

Prevencia je dôležitá

Ak ste si vedomý, v akých situáciách najčastejšie dochádza k strate elektrolytov, môžete tomu vopred zabrániť. Nezabudnite sa vyhnúť zvýšenej fyzickej aktivite napríklad v prípade extrémnych teplôt, a ak zápasíte s infekciou - pite dvakrát toľko vody ako obyčajne. K strate elektrolytov dochádza aj počas zdanlivo neškodnej hnačky, preto vždy majte na pamäti pravidelné dopĺňanie tekutín.

Pozrieť aj:

Zlepšite si kondíciu bez namáhavých tréningov
Zlepšite si kondíciu bez namáhavých ...
Ako si vybrať ideálny bicykel?
Ako si vybrať ideálny bicykel?
Hýb sa! Vyberáme najlepší šport na zimu
Hýb sa! Vyberáme najlepší šport na zimu

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články