Ako udržať normálnu hladinu elektrolytov v tele?

Ako udržať normálnu hladinu elektrolytov v tele?

27.02.2016 09:19

Hodnotenie: 3.0/5 na základe 2 hodnotení

Elektrolyty, čiže roztoky solí obsiahnuté vo všetkých telesných tekutinách majú obrovský vplyv na riadne fungovanie celého tela. Prečítajte si, v akých situáciách dochádza k ich strate a ako ich najlepšie dopĺňať.

Ľudské telo pre svoje zdravé fungovanie musí udržiavať primeranú úroveň elektrolytov v krvi, plazme a tkanivových tekutinách. Ich úlohou je, okrem iného, prenos nervových signálov medzi bunkami. Práve z toho dôvodu je také dôležité zabezpečiť čo najväčší prísun sodíka, draslíka a horčíka. Nedostatok týchto látok môže narušiť prirodzené elektrolytické hospodárstvo organizmu, čo môže viesť k mnohým chorobám a poruchám. Následky môžu byť veľmi vážne, pretože príliš nízka úroveň elektrolytov môže narušiť činnosť srdca a nervového systému.

Kedy ste vystavení strate elektrolytov?

Cenné ióny najrýchlejšie strácate počas intenzívnej fyzickej aktivity. Z tohto dôvodu športovci a ľudia, ktorí sú fyzicky aktívni by mali piť veľa tekutín pre doplnenie nedostatku elektrolytov. Ich zvýšenú stratu majú za následok aj infekcie a vírusy - keď telo bojuje s infekciou, spotrebováva viac cenných látok nahromadených v tkanivách a bunkách.

Aké sú príznaky nedostatku elektrolytov?

Nedostatok elektrolytov si ľudia často mýlia s celkovým oslabením a únavou, ale existujú náznaky, ktoré by vás mohli znepokojiť viac ako obvyklá ospalosť. Varovné signály prichádzajú predovšetkým z obehového systému a nervovej sústavy - môže sa objaviť triaška a svalová necitlivosť, závraty, mdloby. Ďalšími častými príznakmi sú vysoký tlak a srdcové problémy. Navyše ak dochádza k nevoľnosti a ťažkosti s vyprázdňovaním, je pravdepodobné, že vášmu telu chýbajú elektrolyty.

Najlepšie zdroje elektrolytov

Ak ste u seba objavili príznaky nedostatku elektrolytov, vložte do svojho jedálnička niektoré nevyhnutné produkty. Pite veľa vody (aspoň 1,5 litra denne) - mala by to byť silne mineralizovaná voda. Vhodná je aj šťava z paradajok, pretože táto zelenina je výborným zdrojom draslíka. Ďalej sa odporúča piť izotonické nápoje bohaté na chlorid sodný. Každodenné menu obohaťte produktmi, ktoré obsahujú sodík, draslík a horčík - nájdete ich napr. v banáne, mandliach, paradajkách a tekvicových semienkach. Ak vaša strava nie je vyvážená, môžete doplniť vitamíny a minerálne látky pomocou tabletiek.

Prevencia je dôležitá

Ak ste si vedomý, v akých situáciách najčastejšie dochádza k strate elektrolytov, môžete tomu vopred zabrániť. Nezabudnite sa vyhnúť zvýšenej fyzickej aktivite napríklad v prípade extrémnych teplôt, a ak zápasíte s infekciou - pite dvakrát toľko vody ako obyčajne. K strate elektrolytov dochádza aj počas zdanlivo neškodnej hnačky, preto vždy majte na pamäti pravidelné dopĺňanie tekutín.

Pozrieť aj:

Zlepšite si kondíciu bez namáhavých tréningov
Zlepšite si kondíciu bez namáhavých ...
6 príjemností z kolieskového korčuľovania
6 príjemností z kolieskového ...
Ako si vybrať ideálny bicykel?
Ako si vybrať ideálny bicykel?

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články