Ako si vybrať ideálny bicykel?

Ako si vybrať ideálny bicykel?

29.02.2016 09:22

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 1 hodnotení

Ak sa rozhodnete kúpiť si svoj vysnívaný bicykel, stojí za to venovať pozornosť niekoľkých základným charakteristikám. Inteligentná voľba zaručí výber podľa vašich preferencii, a dobre zvolený bicykel vám poslúži niekoľko dlhých rokov!

V dnešnej dobe si bicykel môžete kúpiť naozaj všade - dokonca aj v hypermarketoch. Ale ako dlho vám vybraný produkt poslúži a ako dlho budete pociťovať radosť z bicyklovania, už záleží na vašich vedomostiach a výbere. Zoznámte sa so základnými faktormi, ktoré je potrebné zvážiť pri kúpe správneho bicykla.

1. Cena

Je to prvá vec, ktorá by Vás mala zaujať. Väčšinou cena bicykla je adekvátna kvalite jeho prevedenia. Môžete teda očakávať, že bicykel za 50 EUR nesplní vaše očakávania do tej miery, ako bicykel za 350 EUR. Na cenu bicykla má vplyv kvalita použitých materiálov na jeho výrobu, hodnota dielov (ozubené kolesá, brzdy atď.) Samozrejme by ste nemali zabúdať ani na podvodníkov, ktorí zvyšujú cenu a odvolávajú sa pritom na "solídnu značku" alebo využívajú slabú orientáciu zákazníka a neschopnosť ohodnotiť reálnu hodnotu výbavy bicykla. Preto skôr než sa vyberiete do nejakého obchodu je veľmi múdre zorientovať sa v cenových ponukách rôznych predajcov na Internete.

2. Hmotnosť

Hmotnosť bicykla je dôležitým faktorom, a to nielen z pohľadu dynamiky a ľahkosti jazdy, ale aj z oveľa prozaickejších dôvodov - hmotnosť bicykla určite pocítite napr. aj v prípade, keď ho budete musieť vyniesť po schodoch. Väčšinou najľahšie bicykle sú najdrahšie, čím väčšia hmotnosť, tým nižšia cena. Môžete sa však pokúsiť znížiť hmotnosť bicykla tým, že odstránite nárazníky, nosiče, košíky atď. V tejto súvislosti vám pripomíname, že ľahšie dokážete zredukovať hmotnosť cestných a crossových bicyklov.

3. Brzdy

Typ brzdy na bicykli pravdu povediac nemá naozaj kolosálny význam. Najčastejšie sa stretnete s kotúčovými brzdami alebo brzdami typu V-Brake. Oba typy bŕzd majú svoje výhody a nevýhody - kotúčové brzdy sú efektívnejšie v zlom počasí, ale sú oveľa drahšie a ťažšie z pohľadu údržby a opráv. Na druhej strane, brzdy typu V-Brake sú lacnejšie, oveľa jednoduchšie sa opravujú, ale tiež ľahšie sa opotrebovávajú. Voľba brzdy je vecou preferencií, dôležité ale je, aby fungovali správne!

4. Prevody

Každý bicykel by mal mať štandardne 18 prevodov. 3 prevody vpredu a 6 vzadu (na tzv. kazete) Stále častejšie sa môžete stretnúť s 7 prevodmi vzadu, ale to vôbec neznamená, že jazda na takom bicykli je jednoduchšia ako v prípade 6 zadných prevodov. Oplatí sa prihliadnuť aj na to, aby ozubené koleso nebolo príliš zakryté plastovým krytom, keďže v prípade poruchy alebo počas mazania reťaze budete mať problém sa k nemu dostať. Čo sa týka typu radenia, názory sa líšia. Aj páčkové, aj otočné dobre spĺňajú svoju úlohu. Rozhodnutie v tejto veci je len a len na vás. Malo by zavážiť vaše pohodlie a preferencie.

5. Sedlo

Všeobecne možno povedať, že najviac pohodlné sedlo je také, ktoré je široké a mäkké. Oplatí sa skontrolovať, či sedlo je dobre tvarované a nastaviteľné pomocou imbusového kľúča.

Nezabudnite pred kúpou bicykla absolvovať skúšobnú jazdu. Dobrý predajca vám bez problémov umožní otestovať si bicykel, ak mu necháte kauciu alebo občiansky preukaz. Skontrolujte, či sa bicykel riadi ľahko, ako fungujú brzdy a prevody. Čím viac faktorov budete brať do úvahy pri nákupe, tým väčšia šanca, že vám bicykel bude slúžiť po dlhú dobu.

Pozrieť aj:

Cviky na ploché brucho
Cviky na ploché brucho
Ako udržať normálnu hladinu elektrolytov v tele?
Ako udržať normálnu hladinu elektrolytov ...
Zlepšite si kondíciu bez namáhavých tréningov
Zlepšite si kondíciu bez namáhavých ...

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články