To radšej pred spánkom nejedzte
Aby ste sa nevystavovali na ťažkosti so spánkom, na večeru si vyberajte ľahko stráviteľné výrobky

To radšej pred spánkom nejedzte

24.03.2016 10:14

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 1 hodnotení

Zle spávate, nemôžete schudnúť a možnože máte ráno problémy s pálením záhy a bolesťami žalúdka? Pravdepodobne jete na večeru jedlá, ktoré by ste pred spánkom nemali jesť. Prečítajte si, čomu by ste sa mali vyhýbať na tanieri s večerou.

Veľká večera pred spánkom nie je vhodná pre zdravie ani pre dobrú postavu. Ak už naozaj musíte niečo zjesť neskôr ako 3 hodiny pred spánkom, snažte sa vyberať ľahko stráviteľné jedlá, ktoré nezaťažia Váš metabolizmus. Pripravili sme pre Vás zoznam výrobkov, ktorým by ste sa neskoro večer mali vyhýbať.

Červené mäso

Červené mäso ako dokonalý zdroj bielkovín a železa je úžasným riešením na obed. Nie je však vhodné na večeru, pretože je výnimočne ťažko stráviteľné. Keď spíte, Váš metabolizmus spomaľuje a môže mať problém s dôkladným strávením steaku alebo chutnej krkovičky. Môžete mať taktiež problémy so zaspávaním, pretože môže spôsobovať žalúdočné bolesti a pocit ťažkosti.

Alkohol

Príliš veľká dávka alkoholu hneď pred spánkom Vás môže vystaviť na problémy so zaspávaním a pokojným spánkom počas celej noci. Nezohľadňujúc iba aspekty spojené s možnosťou otravy a výskytom nevoľnosti, oplatí sa vedieť, že alkohol uvoľňuje ventily spájajúce žalúdok s pažerákom. Práve to je dôvodom toho, že v ležiacej pozícii sa strava môže vracať a vďaka tomu môžete ráno cítiť nepríjemné pálenie v hrdle a v záhe.

Sladkosti

Jednoduché sacharidy nie sú najlepším nápadom na večeru. Hovoriac o sladkostiach máme na mysli predovšetkým čokoládu a všetky produkty z nej vyrobené (cukríky, zákusky, zmrzlinu atď.). V jej zložení sa nachádza o. i. kofeín a teobromín - obidve látky sú zodpovedné za sťažené zaspávanie a oslabenie organizmu. Sladkosti zjedené pred spánkom sa nestihnú úplne stráviť, preto sa odkladajú v podobe nepotrebného tuku.

Mliečne výrobky

Kalorické syry a smotana sú jedným z najväčších hriechov počas neskorej večere. Treba sa vyhýbať tvrdým syrom takým ako parmezán, ale aj mäkkým druhom (syr feta, mozarella). Tučná smotana zjedená hneď pred spánkom môže vyvolať žalúdočné problémy, dokonca aj hnačku.

Orechy

Všetky tučné jedlá a malé občerstvenie (bez ohľadu na to, či máme do činenia so spracovaným tukom alebo nie) nie sú odporúčané na večer. Vlašské orechy, arašidy a kešu orechy sú bohatým zdrojom nenasýtených tukov, ktoré veľmi silno sťažujú trávenie jedla. Ak už naozaj musíte niečo zjesť, vyberte si pistácie alebo mandle.

Citróny, pomaranče, mandarínky

Prieskumy potvrdzujú, že jedenie citrusov pred spánkom nie je vhodné na upadanie do hlbokej fázy spánku a dodatočne môže viesť k silnému páleniu záhy na nasledujúci deň. Vyhýbajte sa mandarínkam, pomarančovému džúsu a limonáde. Aby ste uspokojili večernú chuť na ovocie, vyberte si napr. banán - vďaka vysokému obsahu draslíka Vám pomôže zaspať.

Pozrieť aj:

Liečivé vlastnosti brusníc
Liečivé vlastnosti brusníc
Ryby sú dôležité pre zdravie! Prečo by sme ich mali jesť a ako ich pripraviť?
Ryby sú dôležité pre zdravie! Prečo by ...
Domáci kečup - osvedčený recept
Domáci kečup - osvedčený recept

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články