Ryby sú dôležité pre zdravie! Prečo by sme ich mali jesť a ako ich pripraviť?

Ryby sú dôležité pre zdravie! Prečo by sme ich mali jesť a ako ich pripraviť?

18.03.2016 09:59

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 1 hodnotení

Delikátne mäso, cenné živiny a originálna chuť - to sú hlavné výhody rybích pokrmov. Vhodne pripravené predstavujú výživné jedlo a majú pozitívny vplyv na celkové zdravie človeka. Pozrite sa, čo všetko by ste mali vedieť o rybách a ako ich najlepšie pripraviť.

Prírodný zdroj vitamínov

Ryby sú zdrojom cenných zložiek, medzi inými ľahko stráviteľných bielkovín, nenasýtených mastných kyselín a vitamínu D. Rybie mäso je veľmi bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré priaznivo pôsobia na obehový systém, znižujú tlak a hladinu "zlého" cholesterolu. Stimulujú aj vylučovanie serotonínu, ktorý.. zlepšuje našu náladu.

Ryby sú tiež cenným zdrojom jódu potrebného pre funkciu štítnej žľazy - tento prvok je veľmi dôležitý z hľadiska hormónov zodpovedných za dobrý metabolizmus a zlepšenie činnosti nervového systému. Podporuje chudnutie a zabraňuje hypotyreóze. Obsah selénu a vitamínu D v rybom mäse pomáha chrániť kostrový systém, spomaľuje proces starnutia a posilňuje svaly.

Ďalšie dôležité zložky rýb sú vápnik a horčík. Vápnik nájdete iba v tých rybách, ktoré jete spolu s kosťami (obvykle sú to slede alebo údené ryby). Pôsobí antialergicky, pomáha v boji proti infekcii a zápalu, najmä kostrového systému. Horčík zas pomáha v boji proti hyperaktivite, znižuje svalové kŕče, zmierňuje bolesti a depresie.

Ako pripraviť rybu?

Ako vidíte, ryba je skutočne bohatým zdrojom cenných stopových prvkov. Aby ste jej blahodarné účinky pocítili aj vy, odporúčame jesť rybie mäso čo najčastejšie - najlepšie na rôzne spôsoby. Údenie alebo marinovanie v octe zmäkčuje kosti, vďaka čomu ich môžete jesť bez obáv. Vyprážaním a grilovaním dosiahnete chrumkavú kôrku, ktorú milovníci rýb priam zbožňujú. Ako pripraviť rybu, aby bola čo najzdravšia?

VARENIE

Na varenie môžete použiť podkovy, filé alebo celú rybu. Základné pravidlo: celá ryba by sa mala variť pri teplote nie vyššej ako 80 stupňov Celzia na malom plameni, kúsky ryby zas odporúčame variť na vyššej teplote než 80 stupňov Celzia na veľkom plameni (je vtedy šťavnatejšia). Rybu najlepšie variť chrbtom hore. Ak chcete získať intenzívnu, originálnu chuť, varte rybu vo vývare obohatenom vínnym octom alebo bylinkami a citrónovou šťavou.

VYPRÁŽANIE

Vyprážaná ryba je najviac kalorická a ťažko stráviteľná. Takmer 3/4 tuku v takto pripravenom pokrme pochádza z panvice a nemá nič spoločné so zdravými omega-3 tukmi. Ak trváte na príprave ryby práve týmto spôsobom, použite repkový alebo olivový olej. Vyhnite sa tiež cestíčku, ktoré dodatočne zvyšuje kalorický obsah jedla. PEČENIE

Pečená ryba úžasne chutí s chutnou plnkou - z šampiónov, cesnaku alebo byliniek. Aby mäso bolo šťavnatejšie, na konci pečenia môžete potrieť rybu maslom (obyčajným alebo cesnakovým). Hotový pokrm odporúčame podávať s majonézou, mäso pokvapkajte citrónovou šťavou. Pečená ryba úžasne chutí aj na pizzi alebo zapekačke.

GRILOVANIE

Ak máte v pláne pripraviť si rybu na grile, najlepšie nechať ju spolu s kožou (ochráni mäso pred rozpadnutím). Ak chcete, aby mäso získalo jedinečnú chuť, rybu marinujte v olivovom oleji v spojení s obľúbeným korením - k rybe sa obzvlášť hodí ligurček, bazalka, petržlen, rozmarín a horčica. Ak na grilovanie použijete potravinovú fóliu, ryba sa upečie rýchlejšie, a navyše jej chuť a aróma budú intenzívnejšie.

Dobrú chuť!

Pozrieť aj:

Očisťujúce koktaily - sila prírodných ingrediencií
Očisťujúce koktaily - sila prírodných ...
7 prekvapivých výhod pitia kávy
7 prekvapivých výhod pitia kávy
Chutné raňajky – naplánujte si najdôležitejšie jedlo dňa
Chutné raňajky – naplánujte si ...

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články