Očisťujúce koktaily - sila prírodných ingrediencií

Očisťujúce koktaily - sila prírodných ingrediencií

09.03.2016 09:39

Hodnotenie: 5.0/5 na základe 1 hodnotení

Zeleninové šťavy predstavujú veľkú dávku vitamínov a cenných látok, ktoré chránia telo proti infekciám, zlepšujú funkciu mozgu, očisťujú telo od toxínov, a dokonca pomáhajú zbaviť sa chorôb a bolesti. Prinášame vám recepty na chutné a výživné koktaily zo zeleniny - doprajte si skutočnú vitamínovú bombu, ktorú si ľahko pripravíte aj doma.

Na prípravu zeleninových štiav sú vhodné takmer všetky zeleniny - môžete v rámci nich použiť aj také, ktoré vám nechutia a nejedávate ich v obvyklej forme. Môžete vytvoriť ľubovoľný mix, dochutiť ich podľa chuti, pridať k nim bylinky alebo ovocie. Všetko závisí na vašej fantázii. Samostatne pripravené zeleninové koktaily sú vždy lepším riešením než nákup hotových štiav v kartóne (ktoré sú často sladené a zriedené).

Na prípravu litra koktailu, budete potrebovať asi 1,5-2 kg zeleniny. Ako prvé, vytlačte šťavu z tvrdej zeleniny. Následne ich zmixujte s mäkkým ovocím. Keby šťava bola príliš hustá, môžete priliať trochu minerálky. Majte na pamäti, že zeleninové šťavy sa odporúča vypiť ihneď po príprave. Ak nemáte takúto možnosť, prechovávajte ich vo vzduchotesných nádobách v chladničke. Po dobu niekoľkých hodín pri nízkej teplote by nemali stratiť svoju výživnú hodnotu.

Koktail z kapusty

Niečo pre milovníkov výrazných chutí. Kapusta je bohatým zdrojom vitamínu C a E a beta-karoténu. Táto kombinácia účinne chráni proti rakovine, kardiovaskulárnym ochoreniam, zmierňuje príznaky spojené s dvanástnikovými vredmi. Na prípravu koktailu môžete použiť akýkoľvek druh kapusty - obyčajnú, čínsku alebo kvasenú. Pridajte k nej zeler, jablko a kôpor, a získate chutnú a výživnú šťavu, ktorá zvyšuje vstrebávanie železa a ochráni vás pred anémiou.

Koktail z paradajok

Paradajkový koktail je jedným z najlepších zdrojov draslíka, vápnika, horčíka, zinku, vitamínu C, E, K a B a vlákniny. Prírodná šťava z paradajok urýchľuje látkovú výmenu, upravuje činnosť štítnej žľazy a pečeňe - z tohto dôvodu sa tiež odporúča ako skvelý liek na opicu. Ak pridáte ku koktailu stonkový zeler, 2 jablká a akúkoľvek omáčku, napríklad tabasco, pomôže vám zbaviť sa vírusovej a bakteriálnej infekcie. Na prípravu takého koktailu použite zrelé, mäkké paradajky s kožou (ktorá obsahuje veľké množstvo cenných stopových prvkov).

Mrkvový koktail

Je to jeden z najpopulárnejších zeleninových koktailov. Mrkva obsahuje veľké množstvo beta-karoténu, a tiež vitamíny skupiny B, C a K. Je tiež cenným zdrojom draslíka, horčíka, železa a zinku. Pomáha zlepšiť zrak, pôsobí antibakteriálne a posilňuje imunitu. Na prípravu mrkvovej šťavy možete použiť aj rímsky šalát a celok ochutiť čerstvým zázvorom. 

Koktail z červenej repy

Červená repa je hotová vitamínová bomba. Je bohatým zdrojom sodíka, draslíka, vápnika, horčíka a flavonoidov. Vďaka týmto vlastnostiam šťava z červenej repy podporuje tvorbu nových krvných buniek, zmierňuje stres a napätie, pôsobí proti rakovine. Je výnimočne vhodná pre osoby s vysokým krvným tlakom a srdcovou arytmiou. K červenej repa môžete pridať dve stredne veľké mrkvy a dva pomaranče, ich chute sa navzájom veľmi dobre dopĺňajú.

Koktail z okrúhlice

Okrúhlica je veľmi podceňovaná zelenina, ktorá len zriedka je súčasťou nášho denného menu. Pritom táto zelenina je bohatá na vitamíny C a B, vápnik, železo, fosfor, draslík a jód. Šťava z repy sa odporúča najmä na zmiernenie príznakov prechladnutia, tiež posilňuje kosti a zlepšuje fungovanie štítnej žľazy. Pre lepšiu chuť, pridajte k okrúhlici mrkvu a lyžičku medu.

Pozrieť aj:

To radšej pred spánkom nejedzte
To radšej pred spánkom nejedzte
Dula – prírodný protijed na prechladnutie
Dula – prírodný protijed na prechladnutie
7 prekvapivých výhod pitia kávy
7 prekvapivých výhod pitia kávy

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články