Dula – prírodný protijed na prechladnutie
Zrelé plody duly pripomínajú hrušky alebo malé jablká

Dula – prírodný protijed na prechladnutie

11.03.2016 09:41

Hodnotenie: /5 na základe 0 hodnotení

Veľmi potrebná v období zvýšenej chorobnosti na prechladnutie a chrípku, s veľkým množstvom vitamínu C a mikroprvkov - posilňuje imunitu a pomáha organizmu pri boji s vírusom. Prečítajte si drahocenné vlastnosti duly a zistite, prečo by ste ju mali zaradiť do svojej stravy.

Prírodný zdroj vitamínov zo slovenských sadov

Dula je rastlinou, ktorá sa pestuje v záhradkách a domácich sadoch. Jej pestovanie nie je komplikované a ozdobné vlastnosti tejto rastliny majú vplyv na to, že je veľmi populárna medzi slovenskými pestovateľmi a roľníkmi. Najvzácnejší prvok - plod - dozrieva na skorú jeseň (v septembri a na začiatku októbra). Podobá sa na hrušku; veľkú, s intenzívnou, žltou farbou. Plody duly sa nejedia v surovej podobe, pretože sú veľmi kyslé a tvrdé. Je z nich možné pripraviť mnoho domácich produktov, ktoré okrem chuťových vlastností sú úžasným, prírodným liekom na prejavy nachladnutia a oslabenia organizmu.

Blahodarné pôsobenie duly

Využívajúc ovocie duly môžete pripraviť chutné marmelády, džemy, kompóty, šťavy alebo liehoviny. Chuť duly je veľmi podobná ako chuť citrónu - jej kyslastá chuť je zásluhou obrovského obsahu vitamínu C. Vôňa a chuť duly dokonale rozohrieva počas chladných večerov, prirodzene prinavracia vysokú odolnosť organizmu a odstraňuje nepríjemné prejavy prechladnutia. Okrem vitamínu C obsahuje dula aj tanín, pektín, organické kyseliny ako aj vitamíny zo skupiny B.

Dobré pôsobenie duly zaručuje aj obsah minerálnych zlúčenín - jeden pohárik liehoviny z duly denne Vám zabezpečí o. i. vápnik, draslík, železo, magnézium a fosfor. Práve preto sa oplatí pridávať šťavu z duly do iných prírodných liekov na prechladnutie, napr. do medu. Takéto spojenie Vám určite prinesie úľavu pri suchom kašli alebo horúčke.

Na tráviace problémy

Blahodarné vlastnosti duly sa nekončia na liečení príznakov prechladnutia a chrípky. Veľmi vzácnou zložkou plodov duly sú semená, z ktorých sa pripravujú zápary zjemňujúce žalúdočné problémy. Pitie záparu z kôstok alebo semien duly pôsobí proti bolesti, odstraňuje pálenie záhy, zjemňuje náznaky otravy a poruchy trávenia, a taktiež účinne podporuje a urýchľuje metabolizmus.

Ako pripraviť liečivú šťavu z duly?

Vyberte najzrelšie plody duly – budete ich potrebovať približne 1 kg. Následne dôkladne umyte plody a prerežte každý z nich na štyri časti. Nezabúdajte na to, aby ste ich neošúpali – v šupke sa nachádza väčšina vitamínov a vzácnych mikroprvkov. Z plodov prekrojených na štvrtky vyberte kôstky a pokrájajte ich na tenké plátky. Poukladajte ich vrstvami vo veľkej nádobe alebo fľaši – po každej vrstve nasypte lyžičku alebo dve cukru. Zmes držte v tesne uzatvorenej fľaši, na teplom mieste počas 5 dní. Každý deň sa snažte aspoň raz premiešať obsah oleja. Po 5 dňoch môžete preliať pripravenú šťavu do menších nádob - a hotové!

Pozrieť aj:

Očisťujúce koktaily - sila prírodných ingrediencií
Očisťujúce koktaily - sila prírodných ...
Dobrá diéta pre pečeň
Dobrá diéta pre pečeň
Domáci kečup - osvedčený recept
Domáci kečup - osvedčený recept

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články