Dobrá diéta pre pečeň
Oslabená pečeň sa nesmie zaťažovať ťažkými jedlami

Dobrá diéta pre pečeň

13.02.2016 16:19

Hodnotenie: 3.0/5 na základe 1 hodnotení

Trápi Vás po jedle pocit ťažkosti, nafukuje Vás a mávate problémy s trávením? Môže to byť prvý signál toho, že Vaša pečeň a žlčník prestávajú správne fungovať. Aby ste odťažili tráviacu sústavu, oplatí sa zaviesť diétu prospešnú pre pečeň.

Ako zistíte, že pečeň prestáva fungovať?

Hlavnými symptómami zaťaženia pečene a žlčníka sú bolesti v epigastriu a v hornej strane pod rebrami. K bolestivým problémom sa pripája aj naduté brucho, nadúvanie a nevoľnosti, ktoré sa zosilňujú v noci. Nepríjemné symptómy sa objavujú predovšetkým po zjedení ťažko stráviteľných jedál s bohatým obsahom tuku – deje sa tak preto, lebo žlčník musí vtedy vylučovať veľmi veľké množstvo žlče, vďaka ktorej strávite ťažké jedlo. To má vplyv na to, že pečeň musí pracovať dlhšie na zvýšených otáčkach, čo sa preukazuje bolesťou a opuchmi.

Takéto zaobchádzanie s pečeňou dlhšiu dobu môže viesť k vážnym ochoreniam a poruchám tráviacej sústavy. Je teda potrebné čo najskôr zmeniť diétu na ľahšiu, vhodnú pre pečeň a žlčník.

Základné pravidlá stravovania pri problémoch s pečeňou

1. Používajte menej soli. Obmedzte jedenie slaných jedál – v priebehu dňa sa odporúča zjedenie maximálne 6 g soli (približne 1 lyžička).

2. Používajte koreniny uľahčujúce trávenie. Okoreňte svoje jedlo bylinkami podporujúcimi metabolizmus – kôprom, petržlenom, majoránom alebo medovkou. Určite Vám dobre padne škorica a klinčeky.

3. Vyhýbajte sa vyprážaniu na tuku. Bude lepšie, ak si pripravíte jedlo na pare, udusíte, uvaríte alebo upečiete v alobale. Každý dodatočný tuk z panvice je obrovskou záťažou pre Vašu pečeň.

4. Jedzte pravidelne, približne v tom istom čase. Pri ťažkostiach s trávením sa oplatí jesť častejšie, každé 2-3 hodiny. 5 pravidelných, nie príliš ťažkých jedál denne umožní odťažiť žlčník.

5. Vyhýbajte sa zohrievaniu jedál. Najlepšie bude, ak pripravené jedlo zjete hneď po jeho príprave. Obed uschovávaný v chladničke dokonca aj 1 deň môže byť škodlivý pre preťaženú pečeň. Snažte sa, aby bolo jedlo teplé – nie studené, ale ani horúce.

Diéta pre zdravú pečeň

Najväčším nepriateľom pečene a žlčníka je nadmerné množstvo nasýtených tukov a cholesterolu. Preťažené orgány majú obrovský problém s ich trávením a prijatím. Je to kvôli tomu, že jedlo s bohatým obsahom tukov vyžaduje, aby sa pečeň oveľa viac namáhala vzhľadom k väčšej produkcii žlče v žlčníku. Vyhýbajte sa teda akýmkoľvek tučným výrobkom takým ako: bôčik, masť, tučné údeniny, tučné syry (žlté a biele) a namiesto nich zaveďte do svojej diéty viac varených rýb (s bohatým obsahom zdravých tukov). Nemusíte samozrejme prestať tuky jesť úplne – sú povolené malé množstvá napr. maslo na pečive.

Obmedzte taktiež jedenie sladkostí, predovšetkým čokoládu a zákusky. Jednoduché sacharidy, ktoré prijímate spolu s jedlom, zosilňujú výrobu tukov zaťažujúcich pečeň. Stavte na obrovskú dávku bielkoviny v diéte. Bielkoviny pomáhajú účinne regenerovať mikropoškodenia pečene a pri tom sú ľahko stráviteľné a nezaťažujú dodatočne oslabené orgány. Čo najčastejšie siahajte po vajíčka, chudé mliečne výrobky, kuracie a morčacie mäso, ryby.

Pozrieť aj:

7 prekvapivých výhod pitia kávy
7 prekvapivých výhod pitia kávy
Granátové jablko - prečo by malo byť súčasťou vašej diéty?
Granátové jablko - prečo by malo byť ...
Domáci kečup - osvedčený recept
Domáci kečup - osvedčený recept

Pridať komentár:

Komentáre:

To by ste mali vedieť o svojom zdraví - sledujte najnovšie články